Dňa 18. júna 2017 privítalo mesto Krásno nad Kysucou na tradičnom Svätojánskom jarmoku množstvo remeselníkov, folkloristov a návštevníkov, ktorí si ctia naše bohaté ľudové tradície. Podujatie pripravilo Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, v spolupráci s mestom Krásno nad Kysucou. Súčasťou tohtoročného jarmoku bol aj II. ročník Folklórneho festivalu Krásno nad Kysucou.

Ján VALČUHA
kysucký ľudový remeselník

má 41 rokov, žije a tvorí v Klokočove – Riečky. Patrí medzi významných kysuckých ľudových remeselníkov. Pravidelne sa zapája do kultúrnych podujatí organizovaných v našom regióne, akými sú remeselné výstavy, jarmoky, hodové slávnosti, folklórne festivaly a pod. Má troch súrodencov. Pán Valčuha od narodenia nepočuje ani nerozpráva a preto pri kontakte s okolitým svetom používa posunkovú reč. No aj napriek tomuto obmedzeniu je veľmi talentovaným a aktívnym remeselníkom.

Vážení a milí priatelia,

srdečne vás pozývame na zhliadnutie tematickej výstavy pod názvom VEĽKONOČNÉ INŠPIRÁCIE, ktorú sme pripravili vo výstavných priestoroch v Čadci i v Starej Bystrici.

View the embedded image gallery online at:
http://www.kultura.e-kysuce.sk/ludove-remesla#sigProIdf90e649130

Už tradične v tom najkrajšom období roka – v čase adventu a Vianoc, pripravilo Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, v spolupráci s Turistickým centrom POD ORLOJOM, Obcou Stará Bystrica a Domom kultúry v Čadci, tematickú výstavu kysuckých ľudových remeselníkov pod názvom VIANOČNÉ INŠPIRÁCIE.
Výstava, bohatá na množstvo remeselných originálov, bola verejnosti sprístupnená
dňa 9. decembra 2016 a návštevníci ju môžu vzhliadnuť v termíne do 31. januára 2017 v starobystrickej Galérii POD ORLOJOM a vo výstavných priestoroch Domu kultúry v Čadci.

Premeny drôtu – výstava

Dom kultúry Čadca, 25. 10. – 30. 11. 2016 

O tom, že drotárske umenie má na Kysuciach svoju tradíciu a zázemie, svedčí výstava Premeny drôtu, ktorá je verejnosti  sprístupnená  v priestoroch Domu kultúry v Čadci v termíne od 25. 10. 2016  do 30. 11. 2016. Návštevníci majú možnosť vzhliadnuť drotársku prácu kysuckých drotárok – Agnesy Kullovej, Ľubici Kullovej, Zuzany Lašovej, Anny Ciprichovej, Gertrúdy Verlíkovej, Viery Ďuranovej, Márie Dudkovej, Lenky Škoríkovej, Margity Bačíkovej a Anny Vrančíkovej.

Všetkých srdečne pozývame.

Výstavu pripravilo Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

 

Mgr. Iveta Štětinová

 manažér pre folklór a ľudové remeslo

 KKS v Čadci

 

premeny_drtu _-_ vstava_2016_final.jpg